עמותת יה״ל הוקמה בשנת 2007 ע"י הורים לילדים אלרגים למזון במטרה לתת מענה ולתמוך במשפחות המתמודדות עם אתגר החיים עם אלרגיות למזון. כל בעלי התפקידים בעמותה הם הם הורים לילדים אלרגים בגילאים שונים ופועלים בהתנדבות מלאה.

ההתמודדות עם אלרגיה למזון, מתחילה בתופעות הרפואיות של אלרגיות מזון ובחרדה הנלווית באופן טבעי למצב והיא ממשיכה עם אתגרים רבים נוספים הקשורים לפן החברתי המושפע בין היתר מחוסר מודעות ומחוסר סובלנות סביבתית.

בעמותת יה"ל חברים אלפי הורים לילדים אלרגיים והעמותה היא הגוף היחיד בישראל המייצג את אוכלוסיית האלרגים, כמעט בכל ההיבטים הקשורים לחייהם:

  1. ייעוץ והדרכה לאוכלוסיית האלרגים ולסביבה - כולל הכשרה והדרכה לצוותי חינוך לשילוב ילדים עם אלרגיות למזון במוסדות חינוך.
  2. פעילות מול משרדי הממשלה: משרד החינוך,הבריאות, הרווחה ועוד
  3. פעילות בכנסת, מול ח"כים וייצוג האוכלוסייה בוועדות בכנסת.
  4. פעילות מול צה"ל להתאמת השירות הצבאי לחיילים אלרגים.
  5. פעילות מול יצרניות המזון.
  6. פעולות יזומות להעלאת מודעות.
  7. פעילות מול איגוד האלרגולוגים ורופאי האלרגיה בכל הארץ.
  8. קשר רציף מול עמותות האלרגיה בעולם.

העמותה דוגלת בכך שכל ילד אלרגי למזון זכאי לחיות חיים מלאים בסביבה בטוחה בכל מסגרת בה הוא נמצא (בפעוטון / בגן / בבית ספר). כל הגורמים בסביבתו של הילד, לרבות המסגרת החינוכית, צריכים להבטיח את שלומו ובטחונו של הילד האלרגי במהלך כל שעות היום, לצד זכותו להשתתף בכל פעילות, בכל מסגרת כמו כל ילד אחר.

כל אדם שסובל מאלרגיה למזון ראוי שיחייה חיים מלאים, ללא פחד מהשתתפות בפעילויות שלרוב האוכלוסייה נראות כמובנות מאליהן, מבלי שיחשוש לקנות מוצר מזון, לאכול במסעדה או לטייל בעולם.