אלרגיות בילדים וחיסונים2018-08-16T11:24:32+00:00

אלרגיות בילדים וחיסונים

מאת:
ד"ר מונה כידון – מנהלת המרפאה לאלרגיה בילדים ביה"ח שיבא
ד"ר נטע סופר צור – ד"ר במדעי החיים, מרצה, דוברת עמותת מדעת

מרבית האלרגיות למזון בילדים מתגלות בשנה הראשונה לחיים, השנה שבה ילדים מתחילים בחשיפה/אכילה של מרבית המזונות הבסיסיים. בשנה זו מקבלים התינוקות שלנו מספר גדול של חיסונים המגנים מפני מחלות זיהומיות שונות. בעקבות זאת, באופן טבעי, הורים עלולים לפתח חששות לגבי קשר אפשרי בין החיסונים שילדם קיבל לאלרגיה שפיתח. משום כך, נושא זה נחקר ונבדק על ידי מיטב המומחים, והעדויות המצטברות מראות בבירור כי אין קשר בין חיסונים לאלרגיות משום סוג.

הבה נבחן את העובדות:

 • ההסבר לחשש שחיסונים עלולים להוביל לאלרגיות טמון באבחנה שככל שעברנו לחיים "הגייניים" יותר, ופחתה החשיפה לגורמים מזהמים (וירוסים, חיידקים או טפילים) בשנת החיים הראשונה, כך עלתה שכיחותן של מחלות אלרגיות. הקשר בין היגיינה לאלרגיות מכונה "תאוריית ההיגיינה". הועלתה השערה שאולי חיסונים אשר תורמים להפחתה בחשיפה לזיהומים עלולים גם הם לתרום לאפקט. אולם:
  1. מחקרים רבים שבחנו שכיחויות של אלרגיות בקרב מחוסנים ולא מחוסנים לא הראו עלייה בשכיחותן של אלרגיות במחוסנים, ובחלק מהמחקרים אף להיפך (1-4).
  2. בחיסונים מגנים נגד אחוז מזערי מתוך מגוון של גורמים מזהמים (ופחות מזיקים), שהתינוקות שלנו נתקלים בהם בשנתם הראשונה. כמו כן, בשנים האחרונות נמצא כי הגורמים המזהמים אשר מגנים בפני אלרגיות הם בעיקר טפילים המצויים באדמה ובבעלי חיים, וכלל לא מסוג הגורמים המזהמים נגדם קיימים חיסונים (5).
 • החשש לפיו אלרגיות למזון עלולות להיגרם כתוצאה מהתגובה החיסונית שחיסונים משרים, גם הוא לא מבוסס. להלן מספר דוגמאות שמפריכות את הקשר:
  1. מרבית האלרגיות לחלב מתפתחות בחודשיים הראשונים לאחר חשיפה לחלבוני חלב, חלקם בילדים לפני התחלת החיסונים. אלרגיה לחלבוני חלב מהסוג הלא מיידי FPIES מופיעה במרבית המקרים לפני גיל חודש ואפילו בילדים בהנקה מלאה שחשיפתם לחלבוני החלב היא באופן משני, לאחר שאמם אכלה חלב או מוצרי חלב (6).
  2. מרבית האלרגיות לביצה מופיעות עם החשיפה ראשונית לחלבוני ביצה בסביבות גיל 10 חודשים, בדרך כלל 4 חודשים לאחר החיסונים של גיל חצי שנה וחודשיים לפני החיסונים של גיל שנה (7).
  3. מרבית הילדים עם אלרגיה לחלב וביצים מתגברים בסופו של דבר על האלרגיה שלהם, גם כאשר ממשיכים בתוכנית החיסונים המלאה. בנוסף אנו רואים כי אין השפעה על המשך שיגרת החיסונים על הצלחת הטיפולים באלרגיה.
  4. אלרגיה למזון יכולה להתפתח גם במבוגרים ללא כל קשר בזמן לחיסונים אולם לפעמים בקשר למחלות מעי זיהומיות/דלקתיות הפוגעות בשלמות של הרירית של מערכת החיסון ומאפשרים חדירה של חלבונים גדולים לתת הרירית שם ממוקמים תאים של המערכת החיסונית הקשורה במערכת העיכול (8).

לסיכום, ניתן להסיק שחיסונים לא גורמים להופעתן של אלרגיות ולא משפיעים על חומרתן. יתרה מכך, חשוב לזכור כי חיסונים מגנים בפני מחלות קשות הגורמות לנכויות ותמותה, ולכן חשוב להגן על הילדים בהקדם האפשרי.

מקורות:

 1. סקירה שבחנה היארעות מחלות אלרגיות ואסטמה לאחר מגוון חיסונים – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17181437
 2. סקירה נוספת עם הסברים מעמיקים, שמראה היעדר קשר בין חיסונים ואלרגיות או מחלות אוטואימוניות – http://pediatrics.aappublications.org/content/111/3/653

ובשפה קצת יותר נגישה – http://www.ncirs.edu.au/assets/provider_resources/fact-sheets/vaccines-asthma-allergies-fact-sheet.pdf

 1. מחקר שבחן לא מחוסנים כלל מול מחוסנים ולא מצא הבדל בשכיחות מחלות אלרגיות – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3057555/
 2. מחקר עם מעקב של 20 שנה הראה שכיחות נמוכה יותר של אסתמה בקרב מחוסנים – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4022994/
 3. חשיפה לטפילים כאפקט מגן מפני אלרגיות – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14755072
  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0976001614001100
 4. אלרגיה לחלב – https://www.uptodate.com/contents/food-protein-induced-enterocolitis-syndrome-fpies
 5. אלרגיה לביצים – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3069662/
 6.  אלרגיות במבוגרים – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4022994/

אולי יעניין אותך